Joan Smalls

GOLD FRESH COUTURE

Rozhovor s Joan Smalls pre Moschino

V minulom roku súčasť módnej kampane Moschino, teraz tvár vône Moschino Gold Fresh Couture. Ako vychádzate s Jeremy Scottom?

Jeremy je geniálny, talentovaný a naozaj jedinečný. Obdivujem, ako sa dokáže realizovať vo svojich návrhoch. Je veľmi unikátny. Pri práci s ním nemáte pocit, že naozaj pracujete, do všetkého, čo robí, vkladá množstvo zábavy.

Ako sa Vám s Jeremy Scottom pracovalo na kampani Gold Fresh Couture? Aj to bola zábava?

Vždy je zábavou pracovať so značkou Moschino a Jeremy je naozaj vtipný. Navyše Giampaolo Sgura má úžasnú schopnosť zachytiť fotografiu v správnom okamihu, čo zjednodušuje celý proces. Vždy som bola obdivovateľkou jeho práce.

Ako by ste opísali ženu, ktorej je vôňa Gold Fresh Couture určená? Ste v tomto zmysle aj vy sama ženou Gold Fresh Couture?

Trúfalá žena, ktorá je zároveň ochotná kedykoľvek sa baviť.

Čo sa Vám na tejto vôni páči najviac?

Jej dizajn, je jedinečný a zábavný.

Ktorá zo zložiek vône sa Vám páči najviac a prečo?

Vanilka a santalové drevo. Sladkosť vanilky a korenistosť santalu prispieva k akurátnej vyváženosti vône.

Je táto vôňa ostrá a otvorená ako Vy?

Rozhodne áno. Pochádzať z Puerto Rica a byť černoškou je základom správnej zmesi ostrosti a vášne. Bola som vychovávaná tak, aby som v každej situácii hovorila sama za seba. Je fajn klásť otázky. Pretože ak sa neviete postaviť sami za seba, nikto iný to neurobí.

V módnych rebríčkoch na models.com sa vaše meno uvádza v zozname najúspešnejších nových modeliek, aj najviac zarábajúcich. Čo Vás teší viac – status, alebo peniaze?

Status úspešnej modelky je pripomienkou toho, že sa Vaša ťažká práca vypláca a ľudia ju dokážu oceniť, ale je to status prchavý. Peniaze sú plus, rozhodne pomáhajú a som za ne vďačná. Ale nie je to dôvod, pre ktorý robím túto prácu.

Kedy ste si uvedomili, že máte potenciál dotiahnuť to tak ďaleko?

Verila som v samú seba a vedela som, že vždy je možnosť dosiahnuť väčší úspech. Ťažko sa s niečím len tak uspokojím, preto stále hľadám viac, chcem viac od života, viac vo svojej kariére. Poháňa ma túžba neustále sa rozvíjať.

Teraz, keď sa pohybujete v medzinárodnom prostredí, čo pre Vás znamená Puerto Rico?

Puerto Rico je môj domov. Sú v ňom moje korene. Bez ohľadu nato, kam cestujem, Puerto Rico vždy nosím v srdci.

Stratili ste svoju anonymitu, čo je bežné pri úspešných modelkách súčasnosti, a stali ste sa obhajkyňou rôznorodosti. Okúsili ste si na vlastnej koži rasizmus? Stalo sa Vám, že ste niekedy napríklad nedostali prácu kvôli farbe pleti?

Áno, stalo sa mi to, ale nikdy som sa tým nenechala znechutiť. Obklopila som sa kreatívnymi ľuďmi, ktorí si cenia krásu takú, aká je. Rasa, farba pleti a vierovyznanie je tým, čo Vás odlišuje od iných. Je to neprestajný boj s ľuďmi, ktorí nevidia cez zavreté dvere a využívajú modelky len za účelom plnenia marketingovej stratégie. Ale je potrebné sa povzniesť nad všetky tieto negatívne aspekty.

Ak by ste si mali vybrať, či budete označovaná za milú, alebo sexy, čo by ste si vybrali?

Povedala by som, že som kombináciou oboch. Tiež si myslím, že byť milou, znamená aj byť sexy. A byť trochu odlišnou a záhadnou núti ľudí chcieť spoznať z Vašej osobnosti viac.

Študovali ste psychológiu a namiesto 4 rokov ste ukončili štúdium po 2 rokoch. Aká profesia – okrem modelingu – by sa Vám páčila?

Rada by som v štúdiu psychológie pokračovala a získala doktorát. Rada študujem osobnosti a zisťujem, čo ich poháňa. Rozumieť ľudskej psychike znamená vedieť pomáhať. Byť empatickou a otvorenou je však čosi, čo môže robiť každý. Moja mama je sociálna pracovníčka a práve ona ma inšpirovala k tomu snažiť sa pomôcť a venovať pozornosť iným. Je to to najjednoduchšie, čo môžeme pre ľudí urobiť.

Slovenčina